Vergi, Muhasebe

New Jersey’de “Sales Tax” Beyanları

New Jersey'de "Sales Tax" Beyanları

Satış vergisi, New Jersey’de satılan hemen hemen tüm mal ve hizmetlere uygulanır. Ancak, bazı mal ve hizmetler satış vergisinden muaftır.

Vergi muaf hizmet yada Ürünleri incelemek için tıklayınız.

Satış vergisi beyannamesi, New Jersey’de bir iş sahibiyseniz, her ay veya çeyrek yılda bir göndermeniz gereken bir belgedir. Bu beyannamede, sattığınız mal ve hizmetlerden elde ettiğiniz geliri ve ödediğiniz satış vergisini bildirmeniz gerekir.

Satış vergisi beyannamesini göndermek için, New Jersey Vergi Dairesi’nin web sitesinden bir beyanname formunu indirebilir ve doldurabilirsiniz. Ayrıca, vergi dairesine bir e-posta veya posta yoluyla da beyanname gönderebilirsiniz.

Satış vergisi beyannamesini zamanında göndermezseniz, ceza ödemekle yükümlü olabilirsiniz. Bu cezalar, beyannameyi gönderme tarihine bağlı olarak değişir.

İşte New Jersey’de satış vergisi beyannamesi ile ilgili bazı önemli noktalar:

 • Satış vergisi, satılan hemen hemen tüm mal ve hizmetlere uygulanır.
 • Bazı mal ve hizmetler satış vergisinden muaftır.
 • Satış vergisi beyannamesi, her ay veya çeyrek yılda bir gönderilmelidir.
 • Satış vergisi beyannamesini zamanında göndermezseniz, ceza ödemekle yükümlü olursunuz.

Amazon satıcıları, satış vergisi (sales tax) verirken nelere dikkat etmelidir?

Amazon satıcıları, Amazon’un topladığı satış vergisini beyan etmek durumunda değildirler. Çünkü Amazon, satıcıların satışlar için topladığı vergileri kendi adına toplar ve raporlar. Bu nedenle, satıcılar boş bir vergi beyannamesi doldurmak zorunda değillerdir.

Ancak, satıcılar vergi beyannamelerini kendi satışları için, Amazon dışında gerçekleştirdikleri satışlar için veya başka bir işletmeleri varsa bu işletmeler için doldurmak zorunda olabilirler. Vergi beyannamesi doldurma işlemi, satıcının bulunduğu ülkenin ve bölgenin vergi yasalarına ve prosedürlerine göre değişebilir.

Eğer bir satıcı, satışlarından dolayı vergi beyannamesi doldurması gerekiyorsa, aşağıdaki adımları izlemelidir:

 1. Vergi Dönemi: Beyanname dönemini belirleyin. Vergi dönemi, genellikle bir ay, üç ay veya yıllık olarak belirlenir.
 2. Gelir Bilgileri: Satışlarınızdan elde ettiğiniz gelirleri ayrıntılı bir şekilde belirtin.
 3. Gider Bilgileri: Vergi indirimleri ve harcamalarınızı beyan edin. Vergi indirimleri, vergi yasalarına göre değişebilir.
 4. Vergi Hesaplaması: Beyan ettiğiniz gelirler ve giderler temelinde vergi hesaplamalarını yapın. Vergi oranları ve hesaplama yöntemleri ülkeye göre farklılık gösterebilir.
 5. Ödeme Bilgileri: Ödemeyi yapacağınız hesap bilgilerini doldurun veya ödeme yöntemini belirleyin.
 6. İmza ve Onay: Beyannamenizi imzalayın ve gerekli onayları yapın. Beyannameyi doğru ve eksiksiz doldurduğunuza emin olun.
 7. Gönderme ve İzleme: Doldurduğunuz beyannameyi ilgili vergi dairesine gönderin. Vergi dairesi tarafından beyannamenizin işleme alındığını ve durumunu izlemek için gerekli adımları takip edin.

Örnek olarak, Amazon satıcıları için boş bir Sales Tax beyannamesi dolduralım.

1 – Öncelikle, New Jersey eyalet sitesine giriş yapmalısınız.

New Jersey'de "Sales Tax" Beyanları

2 –  Eğer posta adresinize ID ve şifre ulaştıysa, ID ve şifre kullanarak giriş yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca, EIN numaranızın sonuna 000 veya 001 ekleyerek şirket isminizle de giriş yapabilirsiniz.

New Jersey'de "Sales Tax" Beyanları

3 – Uygun ayı ve dönemi seçerek ‘Submit’ (Gönder) butonuna tıklayın.

New Jersey'de "Sales Tax" Beyanları

 

4 – Ödeme dönemleri değişse de, ilgili dönemin son ayı seçilmelidir.

New Jersey'de "Sales Tax" Beyanları

 

5 – Sadece e-ticaret platformlarında, yani Sales Tax i kendi toplayan platformlarda satış yapıyorsak, verilerimizi 0 olarak girebiliriz.

New Jersey'de "Sales Tax" Beyanları

 

 

6 – Verilerinizi son bir kez kontrol ettikten sonra hesaplama ekranında “Continue Filing” (Dosyalamaya Devam Et) diyerek devam ediniz.

New Jersey'de "Sales Tax" Beyanları

7 – Dosyanızın bir çıktısını alarak kaydetmeyi unutmayın!

New Jersey'de "Sales Tax" Beyanları

New Jersey'de "Sales Tax" Beyanları

 

Umarız bu makale size yardımcı olmuştur.

Sales Tax beyannamesi hakkında herhangi bir sorunuz varsa,New Jersey’de Sales Tax işlemi içini bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Değerli Okuyucular,

Paylaştığımız bilgilerin doğruluğuna ve güvenilirliğine büyük özen göstermekteyiz. Ancak olası hataların veya eksikliklerin sorumluluğunu, anlık değişen yasalar nedeniyle üstlenemiyoruz. Blog yazılarımız genel bilgi amaçlıdır ve değişebilir. Kesin veya güncel bilgi gerektiğinde lütfen uzmanlara danışınız. Bu bilgilerin neden olduğu sorunlardan sorumlu olmadığımızı belirtmek isteriz.

Sağlıkla kalın,

Tekrar teşekkür eder, güzel bir gün dileriz.

Sevgi ve saygılarımızla,

SKY ACCOUNTING Ekibi