Amerika'da Şirket Kurulumu, Finans

Amerika’ya E-İhracat Nasıl Yapılır ?

e-ihracat

Amerika’ya E-İhracat Nasıl Yapılır?

Pek çok girişimci dünyanın en büyük ve güçlü pazarlarından biri olan Amerika’ya e-ihracat yapmak istiyor. Özellikle günden güne Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin güçlenmesiyle bu alandaki arz ve talep artıyor. Oldukça avantajlı hale gelen Amerika pazarında Amazon, Ebay, Walmart gibi ünlü satış kanalları yer alıyor.

Dijital dönüşümün sağladığı olanaklar sayesinde karmaşık görünen e-ihracat süreçleri eskiye oranla daha kolay hale geldi. Günümüzde kargo firmaları gümrük faaliyetlerini üstlenmekte, yazılım firmaları ise kullanışlı e-ihracat paketleri sunmakta. Amerika’ya e-ihracat yapmak isteyenler ortak sanal pazaryerlerini de tercih edebilir. Web sitesi oluşturarak satış yapmak ise diğer bir yöntemdir.

E-ihracat için en çok tercih edilenlerden bir tanesi hazır müşteri kitlesine sahip ortak satış kanallarıdır. Türkiye’de e-ticaret sektörü içerisindeki büyük bir kesim bu yöntemi izlemektedir. Gümrük işlemlerinde sağladığı kolaylık ve hızlı teslimat avantajları sayesinde satış işlemleri güvenli şekilde gerçekleşir. Ayrıca ürün reklamları platform üzerinden gerçekleştiği için satıcılara kolaylık sağlar. Ancak ortak pazaryerlerindeki rekabetin yüksek olması benzerleri arasından sıyrılmayı güçleştirir.

Girişimcilerin, markaların veya firmaların kişisel web siteleri üzerinden satış işlemlerini gerçekleştirmeleri mümkündür. Bu noktada reklam çalışması, Amerika’ya e-ihracat yapmak için gerekli alt yapı ve ödeme şekillerinin desteklenmesi gereklidir. Şirket sahibi olmak ve e-ihracat şartlarının yerine getirilmesi başlıca kriterdir. Ortak pazaryerine komisyon ödenmediği, kişisel çizginin oluşturulabildiği, müşteri ile etkileşim sunabildiği için avantajlıdır.

Amerika’ya E-İhracat Yapmak İçin Gerekenler

Elektronik ortamda gerçekleştirilen ihracat türü olan e-ihracat, firmaların ürün ve hizmetlerini yurtdışındaki tüketicilere ulaştırmasını sağlar. E-ihracat, elektronik ticaret gümrük beyannamesi (ETGB) ve mikro ihracat kuralları çerçevesinde gerçekleştirilir. E-ihracatın geleneksel ihracattan farkı ürün veya hizmetlerin firmadan müşteriye ulaşmasıdır. İhracatta ise satışlar firmadan firmaya gerçekleşir. E-ihracat modeli sunduğu imkânlar sayesinde büyük avantaj kazanmıştır.

Amerika’ya e-ihracat yapmak büyümeyi hedefleyen pek çok işletmenin veya markanın planları arasındadır. Özellikle son yıllarda bu alandaki karşılıklı çalışmalar güçlenmiştir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) konuya el atarak Amerika’ya e-ihracatı desteklemek için çalışmalar başlatmıştır. Türkiye ile ABD arasındaki ortak projede ilk kez ABD pazarında e-ihracat yapacak firmalara mentörlük sağlanacaktır.

Amerika’ya E-İhracat Yapmak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Amerika’ya e-ihracat yapmak için gerekli prosedürleri, kargo ve lojistik desteği sağlayan aracı firmalar üstlenir. ETGB ve mikro ihracat kurallarına uygun olarak yürütülen işlemlerde satıcılar, bu konuda gerekli yetkiye sahip firmalar ile çalışmalılardır. Aracı firmalar bu ticari fatura kesme hakkı olan satıcılar için büyük kolaylıklar sağlar.

Ortak pazaryerlerini tercih edenler için süreç, seçtikleri platforma göre değişecektir. E-ihracat işlemlerinde ödenecek vergi tutarı ve KDV toplam tutara yansıyacaktır. Ancak Türkiye’de ihracat faturaları KDV eklenmeden kesildiğinden, bağlı bulunulan vergi dairesine başvuru yapılarak ülke içi KDV masraflarını geri talep etmek mümkündür.

Amerika’ya En Çok E-İhraç Edilen Ürünler Hangileridir?

Türkiye’nin ABD’ye ihraç ettiği ürün ve hizmetlerin başında otomotiv, tekstil, savunma ve havacılık gelir. E-İhraç sektöründe ise 2021 yılı itibariyle moda ve hazır giyim ürünle öne çıkmaktadır. Bunları elektronik ürünler, oyuncak, halı, mobilya, kişisel bakım ve mutfak ürünleri takip eder. Beyaz eşya, ayakkabı, dekorasyon, aksesuar, kozmetik ve bahçe ürünleri de e-ihracatta en çok tercih edilenler arasındadır.

Amerika’ya E-İhracat Danışmanlık Hizmeti

Amerika’ya e-ihracat süreçleri yeni başlayanlar için uzun zaman alan ve karmaşık bir dönem gibi görünebilmektedir. Hâlihazırdaki pek çok firma bu süreçlerle bireysel olarak uğraşmak yerine destek almayı tercih eder. Bu alanda profesyonel danışmanlık ve muhasebe hizmeti sunan firmalar, işlemlerin hızlı ve güvenli şekilde gerçekleşmesi için çalışır. Şirket olarak Amerika’da şirket kurulum hizmetleri sağlayarak sizi bu konuda destekliyoruz. Etkili bir başlangıç yapmak istiyorsanız bizimle iletişime geçerek ücretsiz bir şekilde bilgi alabilirsiniz.