Amerika'da Şirket Kurulumu

Amerika’da Şirket Kurmak (Tüm Detaylar)

Amerika’da Şirket Kurmak (Tüm Detaylar)

Amerika’da şirket kurmak, kurumsal alanda prestij sahibi olmak isteyen kişilerin veya şirketlerin ilgi alanları arasında bulunur. Çünkü dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan Amerika’nın piyasadaki rolü, onu iş kurulacak ülkeler arasında ön plana taşır. Ancak Amerika’da şirket kurmanın avantajları, dezavantajları, şirket türleri, şirket kurma maliyeti gibi daha pek çok konu hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Peki, Amerika’da şirket nasıl kurulur?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Amerika’da Şirket Nasıl Kurulur?

Amerika’da şirket kurmak isteyenlerin, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı olarak işletme kurmaya yetkili yasal temsilcilerden hizmet alması gerekir. Yasal temsilci, Amerika’da şirket kurulacak eyaletteki şirket temsilcisi gibi düşünülebilir. Çünkü eyalet kanunları, her şirketin bir yasal temsilcinin olması gerektiğini şart koşar.

Yasal temsilci, kişi veya işletme adına banka hesabı açma, vergi kimlik numarası temin etme, yasal raporlar çıkarma, vergi bildirimi yapma ve ABD’de de şirket kurma gibi bazı hizmetleri verir.

Amerika’da Şirket Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Amerika’da şirket kurmanın çeşitli avantajları vardır. İlk avantaj, Amerika’da şirket kuranların daha düşük vergi ödediğidir. O nedenle şirket kurma ücretleri diğer ülkelere kıyasla daha ucuzdur. Gerçek kişiler veya tüzel kişiler, Amerika’da faaliyette bulunabilecekleri gibi Avrupa ve diğer ülkelerde ticaret yapabilirler.

Amerika’da şirket kurma süreci yaklaşık 6 gün içerisinde tamamlanabilir. Ayrıca markalar daha ekonomik fiyatlara Amerika’da markalarını tescil ettirebilir. Bu ülkede yasal faaliyette bulunan firmalar Green Card’ı da kolay bir şekilde alabilir. Yeni girişimcileri destekleyen Amerika, şirket kuran kişilere ve işletmelere de pek çok hibe veya destek programından yararlandırır.

Amerika’da Şirket Kurmanın Dezavantajları Nelerdir?

Amerika’da şirket kurmanın avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da vardır. İlk dezavantaj, Amerika’da şirket kurmak isteyenlerin belirli bir sermayesinin olması gerektiğidir. Ayrıca ülkede pek çok marka faaliyette bulunduğundan rekabet oldukça fazladır. Ayrıca ülkede İngilizce başta olmak üzere pek çok dil konuşulduğundan dil bilmek gerekir. Şirket kurma süreci profesyonel bir biçimde yürütülmesi gerektiğinden güvenilir ve alanında uzman bir danışman ile anlaşılması da mühim olur.

Amerika’da Kurabileceğiniz Şirket Türleri Nelerdir?

amerikada şirket kurmak

Amerika’da şirket kurabilecek gerçek ve tüzel kişilerin tercih edebileceği birkaç tane şirket türü bulunur. Bunlar arasında aşağıdakiler sayılır:

Şahıs Şirketi

Amerika’nın en basit şirket türü, şahıs şirketleri olup, birçok insan tarafından kurulur. Amerika’daki karşılığı ise, Sole Proprietorship’in kısaltması SP’dir. Genelde LLC olarak bilinmektedir.

Ortaklık Şirketi

Amerika’da General Partnership olarak bilinen ortaklık şirketi, aralarında anlaşma yapan ve ortaklığın yapına karar veren kişiler tarafından kurulur. Bu şirket türünde ortaklar hem kardan hem de zarardan sorumludur. Partnership LLC

Limited Şirketi

Amerika’nın bazı eyaletlerinde kurulabilecek bir şirket türü de Limited şirketidir. Bu şirket türü genelde şirket ve adi ortaklık bulunur. Öte yandan birden çok ticari faaliyeti bir arada yürütmek mümkündür.

Anonim Şirketi

Amerika’da kurulabilecek bir diğer şirket olan Anonim şirketi, bir veya birden fazla insanın bir araya gelmesi ile kurulur. Bu şirket türü ticari amaçlarla kurulabildiği gibi kar amacı güdülmeyen kuruluşlarca da anonim şirketi kurulabilir.

ABD’de Şirket Kurma Maliyeti Ne Kadar?

amerikada şirket kurmak

Amerika’da şirket kurma maliyeti, kurulacak olan şirketin türüne ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Bu maliyet Anonim ve Limited şirketlerinde fazlayken, ortaklık ve şahıs şirketlerinde bir tık daha düşük olabilir. Ayrıca Amerika’da şirketin kurulacağı eyalette maliyetin üzerinde etkili olur. Çünkü yıllık eyalet vergisi, marka tescil ücreti ve şirket kurma ücreti her eyalette farklı ücretlere tabidir. O nedenle net bir maliyetten bahsetmek mümkün değildir.

Amerika’da Nasıl E-Ticaret Yapabilirim?

Amerika’da e-ticaret yapmak isteyenlerin öncelikle ülkede bir LLC şirketi kurması gerekir. Ardından Amerika’da uzaktan online şirket kurma, EIN numarası alma, uzaktan banka hesabı açma ve e-ticaret sitesinin bir sanal posa bağlanması gerekir. Bahsi geçen durumlar neticesinde Amerika’da e-ticaret yapılması mümkündür.

C Corporation ve S Corporation Nedir?

Amerika’da vergilendirme konusunda Anonim şirketler, C corporation ve S Corporation olarak ikiye ayrılırlar.

  • C Corporation

C tipi anonim şirket, basit yapıdan oluşan ve kurumlar vergisinin yükümlülüklerine uygun kurulan bir şirkettir. Ayrıca, sahiplerinden bağımsız olarak ele alındığından gelire göre vergi ödenir. Hissedarlar da aynı şekilde kendi vergilerinden yükümlü olurlar. Anlaşılacağı üzere C Corporation’da vergiler birbirinden ayrılır.

  • S Corporation

C tipi anonim şirketinde IRS kuralları göz önünde bulundurularak ortaklık vergilendirilir. Bir başka deyişle, hissedarlar ve şirket vergisini ayrı şekilde ödemek yerine, şirketin geliri ve alınan maaş neticesinde vergi olarak ödenir. C Corporation türünde faaliyet yürüteceklerin ABD vatandaşlığı ya da oturma izni alması zorunludur. Öte yandan başka bir firma ile ilişkilerinin olmaması gereklidir.

İnternet Üzerinden Amerika’da Şirket Kurulabilir mi?

amerikada şirket kurmak

İnternet üzerinden gerçekleştirilen kayıt işlemleri ile Amerika Birleşik Devletleri’nde şirket kurmak mümkün değildir. İnternet kaydı, şirket kurma sürecinin bir parçası olsa da yeterli bir işlem değildir. Şirket kurma sürecinin yasal olarak da gerçekleştirilmesi için diğer işlemlerin fiziksel olarak yerine getirilmesi de gereklidir.

Sky Accounting Şirketiniz İçin Yardıma Hazır!

Sky Accounting olarak, Amerika’da sıfırdan bir işletme kurma ve kuruluş sonrasından gereken tüm işlemleri yönetme konusunda hizmet veriyoruz. Amerika’da şirket kurma, yasal adres alma, online ön muhasebe programı ve banka hesap açılış gibi daha pek çok hizmetin kusursuz yürütülmesi konusunda yardımcı oluyoruz.

Kaynak: https://www.usa.gov/start-business

Sıkça Sorulan Sorular

Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni bir şirket kurmak isteyenlerin oturum ve vizesi alması ya da yerleşmesi gerekir. O nedenle iş kurmak için başvurulması gereken iki vize türü, L-1 ve E-2’dir.

ABD’de şirket kurmak son derece avantajlıdır. Çünkü bu ülkede vergilendirmeler düşük, şirket kurma ücretleri ucuz ve şirket kurma süresi oldukça kısadır.

Amerika’da yeni şirket kurmak isteyenlerin en az 100.000 dolara sahip olması gerektiği önerilir. Ancak bu rakam kurulacak şirketin türünden türüne göre değişiklik gösterir. Büyük ölçekli bir işletme planlayanların 1.000.000 dolar sermaye ile sürece başlaması gerekir.

Amerika’da iş kurmak için öncelikle şirketin tescil edilmesi gerekir. Şirket tescili ise, kurulacak eyaletin internet sitesinden gerçekleşebileceği gibi FAX yoluyla da yapılabilir. Bahsi geçen işlem, şirket kuruluş sertifikasının bulunduğu eyalete kaydedilmesidir.